ADVENTURE OF MEMORIES Prague

Martin Rusina / Anežka Tkáčiková  (SK)
Cross-finding game
Prague-Psáry

This project engages residents of Psary in a game where the mission is to discover hidden secrets about the locality. At first it will be a research among adult native residents concerning games or myths they developed in the area of Psary. Gathered information will be used to arrange a cross-finding game for kids dwelling in Psary. The main idea is to transmit a very special knowledge of the Psary territory between generations and on axis with natives/newcomers.

Projekt vtáhne psárské obyvatele do hry, jejímž cílem bude odhalit pozapomenutá tajemství dané lokality. Nejprve nás čeká rešerše u dospělých obyvatel, jejíž pomocí bychom se rádi dozvěděli o mýtech a legendách spjatých s obcí. Informace, které shromáždíme, zužitkujeme při hře určené psárským dětem. Hlavním cílem je předat psárské zajímavosti a vědomosti z jedné generace na druhou.

EVENTS

V rámci Svatohavelskeho posvicení se uskutocni první dobrodružná výprava za pokladem z hlubin zeme. Zváni jsou vsichni malí i velcí. Rodicia vezmite svoje deti, obujte si pevne boty a vystrojte se dobrou náladou. Stretávame sa 13.10. o 14:00 na futbalovom ihrisku v Psárech a spoločne vyrazíme za pokladom.

October 13, 2 p.m. The treasure hunt will be realized during the St. Havel celebrations in Psáry / Hledání pokladu vypukne během oslav sv. Havla v Psárech

September 29 The game will be promoted during the Saint Venceslas celebrations in Dolní Jirčany / Hra bude propagována během dolnojirčanských svatováclavských slavností


 
 © 2012 Centre for Central European Architecture (CCEA)  /  created by nextWEB